Buradasınız : Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi / Anasayfa
Türkçe
English
Cumartesi, 13.02.2016
DERGİNİN TARANDIĞI İNDEKSLER

DUYURU
"Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK" Özel Sayısı

 

Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün uluslararası hakemli yayını olan “Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi”, 2014 “Sonbahar Sayısı” ile 5. yılını geride bırakmış olacaktır. 2014 İlkbahar döneminde “Karadeniz Özel Sayısı” ile normal yayın periyodunun dışında özel sayı da çıkaran dergi, sonbahar döneminde “Süreli Yayınlar Özel Sayısı”nın da hazırlıklarını tamamlamıştır. Aynı şekilde; bilime, eğitime ve emeğe verdiği değeri göstermek için 2015 yılının bahar döneminde yine özel bir sayı ile çok önemli bir şahsiyet çerçevesinde özel bir konuyu ele almayı planlamaktadır. Bu özel sayı, eğitim hayatı boyunca birçok hayır işine imza atan, Giresun’un yetiştirdiği müstesna şahsiyetlerden, Giresun Üniversitesi Fahri Doktora Unvanı sahibi, Eğitimci-Yazar, Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK anısına, “Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK Özel Sayısı” olarak yayımlanacaktır.

 

Değerli Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK, eğitim alanındaki felsefi görüşleri, düşünceleri ve eserleriyle kendisinden sonra gelen birçok meslektaşının yolunu aydınlatmış ve düşünce ufkunu genişletmiştir. 1928 yılında Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde doğan Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK, Millî Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak çalıştıktan sonra Sivas ve Ankara’da ilköğretim müfettişliği yapmıştır. 1975 yılında emekli olduktan sonra “Çağdaş Eğitim” dergisini çıkarmaya başlayan TEKIŞIK, bu dergide eğitim, öğretmenlik mesleği, millî eğitimin sorunları ve çözüm önerileri konusunda 350’den fazla makale yazmıştır. Meslek ve emeklilik hayatında 86 öğretmen meslek kitabı ve okul kitabı yazıp yayınlayan TEKIŞIK, kitaplardan elde ettiği gelirle de Hakkâri’den Edirne’ye kadar 13 ilde 17 okul, 1 kültür merkezi, 1 halk eğitim merkezi, 1 rehberlik araştırma merkezi ve 1 öğretmenevi yaptırıp Millî Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır. Kendi özel koleksiyonunda bulunan 191 cildi yazma, 384 cildi Osmanlıca ve Arapça toplam 575 cilt kıymetli eseri Millî Kütüphaneye bağışlamıştır. Giresun Üniversitesi Merkez Kütüphanesine de 8000 adet kitap ve bu kitapların hizmete sunumunu kolaylaştırmak için kütüphane dolabı ve çalışma masaları da bağışlayan Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK’ın gösterdiği ilgi ve yardımdan dolayı Üniversite kütüphanesinin adı “Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK Merkez Kütüphanesi” olarak değiştirilmiştir.

 

 

Millî eğitime yaptığı üstün hizmetleri nedeniyle TEKIŞIK’a:

 • Yüzlerce şükran plaketi ve onur belgesi,
 • Millî Eğitim Bakanlığı Müdürler Komisyonu kararı ile “Öğretmenlik ve Yöneticilikte Üstün Başarı Ödülü” (1955),
 • Türk Eğitim Derneği Bilim Kurulunun 1990 Eğitim Hizmet Ödülü,
 • Millî Eğitim Bakanlığının Çok Yönlü Hizmet Ödülü (1993),
 • Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Senatosunca Fahrî Bilim Doktoru unvanı (1995),
 • Cumhurbaşkanlığının Şükran Plaketi (1996),
 • Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senatosunca Fahrî Bilim Doktoru unvanı (2003),
 • Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Toplumsal Fair Play Ödülü (2003),
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı 2004 Yılı Hizmet Ödülü,
 • Türkiye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı Atatürk Haftası Hizmet Ödülü(2007),
 • Kültür Bakanlığının Şükran Plaketleri (1984, 2008),
 • Giresun Üniversitesi Senatosunca Fahrî Bilim Doktoru unvanı (2008),
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü (2008) verilmiştir.

“Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor” sloganıyla Giresun Üniversitesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenecek “Geleneksel Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK Eğitim Günleri”nin ilki; Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 166. Yıldönümünü denk gelen 10-14 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK tarafından Ankara’da kurulan “Tekışık Eğitim Araştırma Geliştirme Vakfı” her yıl yüzlerce öğrenciye burs vermekte ve Ulusal Eğitim Sempozyumları düzenleyerek Türk Eğitim Sistemi’nin gelişimine katkıda bulunmayı sürdürmektedir.

2014 yılının Eylül ayında 86 yaşında hayata gözlerini yuman Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK anısına çıkacak “Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK Özel Sayısı”nın ana teması “EĞİTİM” olarak belirlenmiştir. Özel sayı için ana tema etrafında, Türk eğitim sistemi, ilk, orta ve yükseköğretim, öğretmen yetiştirme, yeterlikler, yaklaşımlar, programlar gibi alt temalarda yayınlar kabul edilecektir.

Bu anlamda özel sayı için değerli çalışmalarınızı bekler, saygılar sunarız.

                                                                 

                                                                        Doç.Dr.Sedat MADEN

                                                                       Karadeniz Sosyal Bilimler 

                                                                              Dergisi Editörü

 

 

“Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK Özel Sayısı” için son makale gönderme tarihi: 16 Mart 2015

İletişim: sosdergi@gmail.com

Tel: 0505 2527661

Yrd.Doç.Dr. Hatem Türk

Yazı İşleri Md.